Synagoga w Międzychodzie


W Międzychodzie, miastem o bogatej historii, znajduje się synagoga, która świadczy o znaczeniu gminy żydowskiej w tym regionie. Już w XVIII wieku gmina ta posiadała własną świątynię, co podkreśla kulturowe dziedzictwo Żydów w Międzychodzie. Jednak współczesny budynek synagogi został wzniesiony dopiero w 1850 roku, co oznacza, że jest to relikt znacznie późniejszego okresu.

Po zakończeniu I wojny światowej, sytuacja żydowskiej społeczności w mieście uległa drastycznej zmianie; większość Żydów opuściła Międzychód, pozostawiając jedynie dwie rodziny. W wyniku tych wydarzeń, po likwidacji gminy żydowskiej, w 1924 roku dawną synagogę odkupił lekarz powiatowy Andrzej Chramiec. Następnie przekazał ją Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, który postanowił zaaranżować w tym miejscu Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem.

Okres II wojny światowej nie był łaskawy dla budynku synagogi; został on poważnie zdewastowany przez hitlerowców. Po wojnie nowa rzeczywistość przyniosła zmianę funkcji obiektu — gmach stał się siedzibą Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Z czasem budynek był również wynajmowany na biura i gabinety lekarskie, co potwierdza jego praktyczną rolę w lokalnej społeczności. Od 2003 roku synagoga jest mieniem komunalnym, co otworzyło nowe możliwości dla jej przyszłości.

Warto zaznaczyć, że w 2003 roku Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich wystąpił o zwrot budynku synagogi, który został sprzedany kilkadziesiąt lat wcześniej. Murowany, orientowany budynek synagogi został wzniesiony na planie prostokąta, a z dawnego wystroju zachowały się interesujące szerokie lizeny między oknami, które przypominają o jego bogatej przeszłości.

Przypisy

  1. Uchwała Rady Miejskiej Międzychodu Nr VI/49/2003 w sprawie przejęcie na mienie komunalne budynku użytkowego – biurowiec PSS Społem położonego w Międzychodzie przy ul. 17 Stycznia 72, działka nr 363.

Oceń: Synagoga w Międzychodzie

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:11