Rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem #zaginioneNIEzapomniane, która ma na celu zwrócenie uwagi na dramat rodzin dzieci zaginionych w przeszłości. Kampania trwa od 12 do 25 maja i związana jest z Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego, który przypada 25 maja. Wydarzenie to ma na celu nie tylko przypomnienie o zaginionych dzieciach, ale także wsparcie ich bliskich, którzy każdego dnia zadają sobie pytanie o losy swoich najbliższych. Inicjatywa powstała z współpracy Komendy Głównej Policji oraz Fundacji ITAKA i zyskała patronat Rzeczniczki Praw Dziecka.
W Polsce każdego roku zginie ponad 2 tysiące dzieci, a w ciągu ostatnich trzech lat zanotowano ponad 6 300 zaginięć osób poniżej 18. roku życia. Podczas kampanii przedstawiane są historie pięciorga dzieci, które zniknęły wiele lat temu, oraz ich bliskich, którzy wciąż czekają na jakiekolwiek wieści. Wśród dzieci przypomnianych w kampanii znajdują się te, które zaginęły w różnych okolicznościach: Monika Kobyłka, Ania Jałowiczor, Andżelika Rutkowska, Ewa Wołyńska i Seweryn Adamczyk. Każde z tych zaginięć wiąże się z nieopisanym żalem i tęsknotą rodzin.
Kampania ma również na celu edukację o zagrożeniach związanych z zaginięciem dzieci. Przez najbliższe dwa tygodnie na kanałach społecznościowych Policji i Fundacji ITAKA będą publikowane informacje dotyczące m.in. sposobów reagowania na zaginięcia oraz metod analizy spraw. Kulminacją akcji będzie 25 maja, kiedy to wiele budynków użyteczności publicznej w Polsce zostanie podświetlonych na niebiesko, a mieszkańcy zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w działaniach promujących pamięć o zaginionych dzieciach. Na tym dniu foruje się hasło: „wasze dzieci są zaginione, ale niezapomniane” co podkreśla zaangażowanie w poszukiwania oraz empatię wobec rodzin ofiar.
Źródło: Policja Międzychód
Oceń: Kampania #zaginioneNIEzapomniane – Przypomnienie o Zaginionych Dzieciach
Zobacz Także