Janusz Nawrot, który przyszedł na świat 10 maja 1960 roku w Międzychodzie, jest wybitnym przedstawicielem polskiej nauki, posiadającym tytuł profesora nauk teologicznych oraz stopień doktora habilitowanego. Jako naukowiec oraz duchowny katolicki, Nawrot wnosi znaczący wkład w rozwój teologii, ze szczególnym uwzględnieniem egzegezy Starego Testamentu oraz nauk pomocniczych związanych z Biblią.
Jego prace naukowe oraz wykłady cieszą się uznaniem w środowisku akademickim, a on sam jest aktywnym popularyzatorem Biblii, co przyczynia się do szerszego zrozumienia tekstów biblijnych oraz ich kontekstu historycznego i religijnego.
Życiorys
Działalność kapłańska
W latach 1979–1985 ks. Janusz Nawrot przeszedł intensywną formację kapłańską w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 23 maja 1985 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął swoją posługę w parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rawiczu, gdzie pracował jako wikariusz do roku 1987. Kolejnym krokiem w jego duszpasterskiej karierze było wikariat w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Poznaniu, gdzie spędził rok, do 1988 roku.
Przez następne cztery lata ks. Nawrot mieszkał w Paryżu, a po powrocie w 1992 roku został proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Czerlejnie, znajdującej się w dekanacie kostrzyńskim. W 2001 roku, na własną prośbę, zrezygnował z tej funkcji, skupiając się na pracy badawczej. Od tego momentu jest rezydentem w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Poznaniu.
W swojej pracy duszpasterskiej ks. Nawrot angażuje się w popularyzację Pisma Świętego oraz prowadzenie różnorodnych rekolekcji biblijnych. W Poznaniu organizuje otwarte spotkania popularnonaukowe, znane jako kręgi biblijne, w których uczestnicy poznają historyczne, filozoficzne, moralne oraz religijne konteksty tekstów biblijnych. Oprócz tego ks. Nawrot jest wykładowcą w Centrum Formacji Świeckich w Szczecinie. W 2024 roku został skierowany przez metropolitę poznańskiego do pomocy duszpasterskiej w parafii św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie.
Działalność naukowa
Janusz Nawrot, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie i zdaniu matury w 1979 roku, zainicjował swoje studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1984 roku obronił pracę magisterską na temat Starochrześcijańskiego hymnu chrzcielnego w Liście do Efezjan 5,15 (promotor: ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel). Następnie, w 1988 roku, uzyskał tytuł licencjata teologii na tym samym Wydziale.
Od 1988 do 1992 roku ks. Nawrot kontynuował edukację w zakresie biblistyki w Instytucie Katolickim w Paryżu, gdzie współpracował z prominentnym członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej, ks. dr Jacquesem Briendą. W 1992 roku, na podstawie pracy doktorskiej Izajańska zapowiedź kary na Asyrię w teofanicznej symbolice ognia (Iz 30,27-33) (promotor: ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel), uzyskał stopień doktora nauk teologicznych. Potem rozpoczął działalność naukowo-dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, gdzie w latach 1992–1993 uczył przedmiotów związanych z Pismem Świętym oraz językami biblijnymi.
Od 1996 roku ks. Nawrot pełni funkcję wykładowcy w łódzkiej sekcji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie prowadzi zajęcia dotyczące Psalmów, ksiąg mądrościowych oraz Pism św. Jana. W 1999 roku rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Nauk Biblijnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a jego zajęcia obejmują wstęp do Pisma Świętego, egzegezę Starego Testamentu oraz przegląd źródeł Starożytnego Bliskiego Wschodu.
29 kwietnia 2005 roku ks. Nawrot obronił rozprawę habilitacyjną pod tytułem Przyjaźń w Etykach Arystotelesa, w pismach mądrościowych Septuaginty oraz w Nowym Testamencie, co pozwoliło mu uzyskać stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. W 2007 roku awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W 2013 roku, zgodnie z decyzją Prezydenta RP, otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych, który odebrał podczas ceremonii w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie.
Publikacje
Oto zestaw publikacji Janusza Nawrota, które przedstawiają jego badania oraz analizę z zakresu teologii i biblistyki:
- Zagłada Asyrii w teofanicznej symbolice ognia: analiza tekstu Iz 30, 27-33, Poznań 2000,
- Przyjaźń i jej motywacja w Etykach Arystotelesa, w pismach mądrościowych Septuaginty oraz w Nowym Testamencie, Poznań 2004,
- Bądź mężny i mocny, ponieważ Pan jest z Tobą: Andreia i jej motywacja w Biblii greckiej, Poznań 2006,
- „Prześladują biedaka i nieszczęśliwego”: niegodziwcy wobec sprawiedliwych w psalmach suplikacji, Poznań 2007,
- Usłysz, o Panie, moją modlitwę, odpowiedz mi w swej sprawiedliwości!: 'anah i šama’ wołaniem w zagrożeniu życia w psalmach suplikacji, Poznań 2009,
- „Kryzys religijny w Judei za Antiocha IV Epifanesa. Teologia historii w 1 Mch 1,1-2,26”, Poznań 2012,
- Pierwsza Księga Machabejska. Rozdziały 1,1-6,16, NKB ST XIV/I, Częstochowa 2016.
Przypisy
- Monitor Polski z 2014 r., poz. 7: Postanowienie Prezydenta RP z dnia 12.11.2013 r. nr 115-16-13.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Manuel Joël | Zygmunt Unrug | Wiktor Kinecki | Eugeniusz Biesiadka | Teresa Remiszewska | Hermann Tietz | Jan Daniel Janocki | Stanisław WrembelOceń: Janusz Nawrot