Czasami zastanawiamy się dlaczego wykonana została akurat ta inwestycja a nie inna. Albo jakie ograniczenia dla inwestorów i mieszkańców będą, gdy powstanie Uzdrowisko? Chcesz wiedzieć a nie wiesz jak zapytać naszych Włodarzy? A może pytałeś na stronie Urzędu i Twoje pytanie pozostało bez odpowiedzi? Wystarczy napisać do nas. My będziemy pytać w imieniu mieszkańców. Doceniamy bowiem możliwość zadania pytania na stronie urzędu. Niestety, nie na wszystkie pytania tam zadawane mieszkańcy dostawali odpowiedź. Stąd nasza propozycja.

Na naszej stronie w zakładce „Nasze działania . Zadaj pytanie władzy” będziemy publikować odpowiedzi na pytania zadawane przez mieszkańców gminy przedstawicielom samorządu i urzędnikom. Aby zadać pytanie należy napisać do nas na adres  pytanie@nowymiedzychod.pl.

Pytanie to zadamy właściwej osobie bez podawania danych pytającego a następnie odpowiedź umieścimy na naszej stronie przesyłając ją także na adres zainteresowanego.

Co z przejęciem linii kolejowej – pytanie z dnia 12.11.2013r.

„Co z przejęciem przez nasz samorząd linii kolejowej do Poznania i Gorzowa? Czy podejmowane były – a jeżeli tak to jakie konkretne – działania zmierzające do uruchomienia tych linii. Czy z związku z brakiem miejsc pracy w Międzychodzie nie warto by uruchomić szynobusy do Poznania i Gorzowa. Zdaję sobie sprawę, że wiąże się to z kosztami, ale wiele osób skorzystałoby z takiego środka lokomocji by dojeżdżać do pracy tym bardziej że mieszkańcy naszego powiatu są coraz biedniejsi i nie stać wielu osób by dojeżdżać codziennie własnymi samochodami do wyżej wymienionych miast. Z tego co się orientuję to jest coraz większy problem z wyjazdem z naszego miasta jak i powrotem do niego.”

Odpowiedź

Czy nasze kino zacznie „żyć”? – pytanie z dnia 12.11.2013r.

„Co się dzieje (a może co się nie dzieje) z naszym pięknym kinem. Dlaczego mieszkańcy Międzychodu muszą jeździć do kin w Międzyrzeczu,Poznaniu i Gorzowie? Proszę nie odpowiadać, że na seansach które odbywały się raz w roku nie było widzów. Bo powodem był nieciekawy (stary)repertuar. Proszę się przyjrzeć kinu w Międzyrzeczu – funkcjonuje rewelacyjnie, ceny połowę niższe niż w Poznaniu i puszczane są wszystkie bieżące nowości. I nie chodzi też o to że mają 3D,bo wiele super filmów jest tylko w 2D. Kina wracają do łask.”

Odpowiedź

Połączenie Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej z Biblioteką Publiczną – pytanie z dnia 5.11.2013r.

„Czy jest planowane wyłączenie Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach ze struktur NCAKiODR „PROM” w Międzychodzie i przyłączenie go do Biblioteki Publicznej? Jeżeli tak to jaka jest zasadność i koszty planowanej reorganizacji?”

Odpowiedź z dnia 12.11.2013r. podpisana przez Zastępcę Burmistrza Panią Agnieszkę Leśniewską.

Odpowiadając na pismo z dnia 5.11.2013r. pragnę poinformować, że planujemy przeniesienie dotychczasowych kompetencji NCAKiODR „PROM”, z zakresu działalności Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, do Biblioteki Publicznej. Planowane zmiany organizacyjne uzasadniamy względami merytorycznymi polegającymi na specyfice działalności Centrum Edukacji Regionalnej, przystającej – ze względu na :

– posiadane przez tę jednostkę i gromadzone zbiory,

– cykle zajęć edukacyjnych dotyczących wiedzy regionalnej,

– wdrażane przez CERiP kolejne zadania połączone ściśle z realizowaną przez Bibliotekę Publiczną edukacją regionalną,

do prowadzonej już przez Bibliotekę Publiczną działalności związanej z jej oddziałem, jakim jest Muzeum Regionalne.

Połączenie Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach z Biblioteką Publiczną pozwoli ponadto na jeszcze bardziej efektywne prowadzenie działalności Muzeum Regionalnego – ze względu na możliwość łatwiejszego wzajemnego udostępniania zbiorów i uatrakcyjnienia propozycji obu placówek.

Odpowiadając na Pana drugie zapytanie dotyczące kosztów planowanej reorganizacji informuję, że zmieni się jedynie kierunek przekazywania dotacji podmiotowej, przyznawanej z budżetu gminy dla Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, z CAK PROM na Bibliotekę Publiczną. Dodam, że kwota dotacji pozostanie bez zmian.

 

 

Brak klas integracyjnych –pytanie z dnia 17.09.2013r.

„Dlaczego w naszym mieście nie ma klasy integracyjnej, w której mogłyby uczyć się dzieci z lekkimi problemami zdrowotnymi np. ruchowymi? Nie jest prawdą, że nie ma tylu dzieci co jest potrzebnych do takiej klasy. Takich dzieci jest u Nas bardzo DUŻO. Dlaczego takie dzieci są odsyłane przez naszą poradnię od razu do szkoły specjalnej? Niektórym dzieciom nie jest potrzebna szkoła specjalna. Wystarczyłby nauczyciel wspomagający w zwykłej klasie.  Dlaczego może być przedszkole z oddziałem integracyjnym a klasy w szkole nie może być? Dlaczego dziecko, które kończy przedszkole w grupie integracyjnej od razu ma iść do szkoły specjalnej? Dlaczego nie można mu dać szansy na normalny rozwój w normalnej szkole tyle, że w klasie integracyjnej? Chciałbym konkretnej odpowiedzi, bo odpowiedź typu „bo nie ma na to pieniędzy ” lub „nie mamy nauczycieli wspomagających ” mnie nie satysfakcjonuje. W końcu mamy pomagać naszym dzieciom.”